дата: 06/2022

Протягом останнього десятиріччя розвиток сільськогосподарського виробництва в Україні вийшов на принципово новий рівень. З року в рік ми досягаєм нових вершин та горизонтів. В минулому, 2021 році, валове виробництво культур досягло більше 100 млн тон і фактично подвоїлось за останні 20 років. 2021 став роком рекордів по врожайності основних культур - озимої пшениці, озимого ріпаку, кукурудзи, сої та соняшнику.   

Наближається сезон посіву озимого ріпаку. Ми хочемо вам розкрити фактор терміну посіву, який, на нашу думку має, найбільший вплив на рівень продуктивності озимого ріпаку:

Протягом останніх 10 років аспект термінів посіву зазнав найбільших змін у вирощуванні озимого ріпаку. Щоб бути успішним потрібна максимальна гнучкість та оперативне прийняття рішень. На практиці аграрії навчились вирощувати озимий ріпак і адаптували технологію під терміни висіву з кінця липня, в умовах Чернігівщини, і до жовтневих посівів в умовах Півдня України. Фактично вікно посіву по Україні розширилось більш, як на 2 місяці. При цьому 10 років назад оптимальними термінами вважався інтервал з 5-го по 20-ті числа серпня. Але для того, щоб практикувати, як ранні так і пізні терміни, потрібно врахувати цілий ряд факторів, які безпосередньо впливатимуть на успішну перезимівлю. Для прикладу, якщо опади випадають на 7-10 днів раніше оптимальних -  не варто втрачати дорогоцінний час. Як показує досвід, навіть одна доба в різниці посіву може бути вирішальною для гарантованого отримання рівномірних сходів в подальшому.

То ж, якщо ви вирішили розпочати посів раніше оптимальних термінів, ви повинні обрати гібрид з низькою схильність до виносу точки росту в осінній період, як от ТАЙФУН, ДАЙНЕМІК чи ЕЙНШТЕЙН. А такі гібриди, як ТЕМПТЕЙШН та СМАРАГД, мають товстіший восковий наліт на листі, що забезпечуватиме краще збереження листя в осінньо-зимовий період. Гарним прийомом при ранньому посіві є використання сівалок точного висіву з шириною міжрядь 25-45 см (інколи використовується міжряддя 70 см, але тут існують великі ризики отримання зріджених посівів, не закриття поверхні ґрунту листям культурної рослини, високого тиску бур’янів тощо), при цьому норма висіву насіння повинна бути зменшена на 10-20 % від рекомендованої. При ранніх посівах комбінацію ґрунтових гербіцидів можна застосовувати з максимальною реєстраційною нормою, адже фіто токсичності майже не відмічається, оскільки температура та волога сприяють активному росту і розвитку молодих рослин. Особливо важливим для ранніх посівів є вчасне проведення першої ріст регуляції. Обробіток потрібно зробити під час фази ВВСН 14-15, коли у рослин розпочинається так звана «линька кореня», оскільки коли коренева система скидає первинну кору, то   розпочинається стрімкий розвиток як кореня, так і листя, яке починає затіняти одне - одного. Якщо обробіток не провести вчасно, то подальші кроки з проведення ріст регуляції не дадуть потрібного результату, навіть при збільшенні кратності внесення та норм використання препаратів. Але у фазу ВВСН-14 існує і ризик спричинити глибокий стрес для молодих рослин. Це буває, коли вибір сильних комбінацій ріст регулюючих препаратів співпадає з посухою та низькою наявністю вологи у метровому шарі ґрунту.

Важливо відмітити, що на ранніх термінах посіву буде спостерігатись підвищений тиск хвороб (справжня та несправжня борошниста роса, фомоз та тифульоз), тому увагу потрібно приділити сильнішому фунгіцидному захисту. Що стосується шкідників, то ранні посіви теж значно більше пошкоджуються (ріпаковим трипсом, хрестоцвітою міллю, різними видами гусениць), тому інсектицидному захисту також слід приділити значну увагу.

 Що стосується роботи з посівами пізніх термінів, усі наші зусилля повинні бути спрямовані на максимальний швидкий  ріст і розвиток культури, щоб рослини максимально швидко пройшли вже згадану фазу розвитку ВВСН-14, «линьку кореня» і  продовжили активний розвиток до завершення осінньої вегетації. Проходження цієї фази напряму впливає на зимостійкість.

Що стосується технологічних прийомів, то в даному випадку звичайний вузькорядний посів буде мати перевагу над сівалками з більшою шириною міжряддя. Також на 15-20% варто збільшити норму висіву від рекомендованої, адже компенсаційний потенціал пізніх посівів значно менший.

В ґрунтово-гербіцидному захисті потрібно використовувати найбільш м’які схеми з мінімальними нормами та дозами або взагалі від них відмовитись. Адже пізні  посіви зазвичай розвиваються в умовах низьких осінніх температур, у них не виробляться антидот, тому можлива  значна фітотоксичність для молодих рослин. В цьому випадку ми повинні пам’ятати, що рослини за короткий час повинні максимально ефективно використати умови для швидкого росту і розвитку та проходження фенофаз, а не боротись з тиском фітотоксичності, який ми самі ж і створили. Для прискорення осіннього розвитку молодих рослин аграрії останніми роками активно використовують азотні добрива з максимальним вмістом азоту у вигляді нітратної форми. Цей прийом є одним з надзвичайно дієвих в умовах пізніх та ослаблених посівів. Амінокислоти та інші препарати, які можуть бути легкодоступними, також проявляють позитивний ефект на молоді рослини в умовах пізньої осені. Але, мабуть, найважливішим при пізніх посівах є вибір гібридів, які можуть активно розвиваються в умовах короткого світлового дня восени. В портфоліо компанії ДСВ ми маємо ряд гібридів, які демонструють винятковий осінній розвиток та швидке проходження фенофаз розвитку, а саме ДАЛТОН, ДАРІО, ДОМІНАТОР, ЛЮДГЕР, ДІПЛО, ДЮК, ВЕРІТАС КЛ та ФІНІКС КЛ.

DSV, як селекційна компанія, зусилля якої великою мірою сфокусовані на селекції озимого ріпаку, пропонує найсучаснішу генетику, а регіональна команда дає найбільш повну технологічну підтримку для реалізації закладеного генетичного потенціалу і максимальної економічної ефективності вирощування культури озимий ріпак. Це особливо важливо в умовах клімату, що постійно змінюється, адже зміни, як показує час, - не завжди в кращу сторону.

Бажаємо вам вдалого вибору та щедрих врожаїв.

ДСВ – Інновації для Вашого успіху!